Najszybszy internet Wi-Fi na świecie

Najszybszy internet jest dostępny w krajach wysoko rozwininiętych takich jak Kanada, Korea Południowa, Japonia czy Australia. W ścisłej czółówce jest także niewielkie państwo Liechtenstein! Ciekawostką jest szybkość internetu w USA, większość na pytanie o miejsce na świecie pod względem szybkości internetu umiejscowiłaby ten kraj na podium lub innym, ale na pewno wysokim miejscu. Jednak mimo bycia gospodarczą i militarną potęgą w tym rankingu kraj ten zajmuje miejsce poza pierwszą dwudziestką. Jak widać niekoniecznie dostęp do lepszego internetu jest związany z tym jak kraj jest rozwinięty.

 

Miejsce zamieszkania, a działanie internetu

 

wifi świat

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy miejsce zamieszkania ma znaczenie na to z jak szybkiego internetu możesz skorzystać? Na pewno w głowach wielu Polaków wielkie miasta, przede wszystkim kojarzą się ze sprawnie działającą komunikacją miejską, nowoczesnymi technologiami czy choćby właśnie szybkim internetem, przeciwnie do małych wsi, gdzie uważamy, że mieszkając w takim miejscu nie mamy raczej szansy być zadowoleni z naszego internetu i wydaje się nam, że musi on być o wiele wolniejszy od tego co jest standardem w mieście.


Nic nie jest czarno-białe i często można się zdziwić słysząc od znajomych z dużych miast o tym jak ich internet nie pomaga im w codziennej pracy. Za to niektórzy znajomi z mniejszych miejscowości i wiosek nie mają żadnych problemów, a można nawet powiedzieć więcej, że ich internet śmiga tak jak sobie wyobrażaliśmy, że śmiga internet tylko w wielkich miastach. Tego typu różnice zazwyczaj wynikają z polityki wielkich firm dostarczających internet. Dużym, ogólnokrajowym firmom zależy jedynie na pozyskaniu klienta i złożeniu podpisu pod umową, która wiąże nas często na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcy. Oczywiście tego typu firmy chwalą się na bilboardach swoim internetem. Na początku faktycznie internet może działać nie najgorzej, ale o infrastrukturę trzeba dbać i z czasem wszystko zaczyna działać nie tak jak na początku umowy. Próbujemy wtedy zgłosić to do naszego operatora, ale tym razem nie jest już tak różowo jak przed podpisaniem umowy. Terminy naprawy infrastrukty, która odpowiada za stan działania naszego internetu się przesuwają i w efekcie okazuje się, że zamiast upragnionego internetu zostaliśmy jedynie z problemem.


Wróćmy jednak do pytania, dlaczego w mniejszych miejscowościach internet działa lepiej. Z reguły w tego typu miejscach internet dostarcza lokalny dostawca, któremu zależy na klientach i dba on o niezbędną infrastrukturę. Od wszystkiego są wyjątki, ale samo miejsce nie determinuje tego jak będzie działał nasz internet. Dlatego też na przykład mieszkając w Legnicy przeszukajmy internet i sami znajdźmy swój internet światłowodowy oferowany w Legnicy i zróbmy to zupełnie nie kierując się tylko reklamami, często sponsorowanymi przez wielkie firmy, z którymi mogą być, jak już wiemy, wielkie problemy, a dokonajmy własnej oceny tego co dany dostawca internetu, często lokalny ma nam najlepszego do zaoferowania.

 

Najszybszy internet Wi-Fi w naszym domu

 

Większość z nas ma w swoim domu router wspierający standard 802.11ac, pozwalający na osiągnięcie prędkości do 7 Gbps. Jednakże jest to technologia z 2013 roku i od tego czasu sporo się zmieniło. W swoich czasach standard ten był uznawany za przełom, ale jak wiadomo, co jakiś czas odkrywamy coś znacznie nowszego i lepszego.

Obecnie najnowszym standardem jest standard 802.11ax, który osiąga prędkość nawet do 9.6 Gbps. Prędkość to jedno, ale prawdziwy argument dlaczego ten standard jest tak dobry leży w czymś jeszcze. Im więcej urządzeń podłączymy do naszego routera tym bardziej odczujemy tego skutki w postaci wolniejszego działania internetu. Tak było do tej pory, ale w Wi-Fi 6 rozwiązało ten problem, potrafi obsłużyć wiele urządzeń jednocześnie bez negatywnych skutków. Jeśli chcemy by nasz dom stał się inteligentym domem i działało w nim jednocześnie jak należy wiele rzeczy komunikujących się pomiędzy sobą Wi-Fi 6 z pewnością się nam przyda.

Ale to nie koniec! Na horyzoncie już czeka na nas Wi-Fi 6E, jeszcze lepsze od swojego poprzednika, jednakże póki co niedostępne dla szerszego grona odbiorców. Z czasem na pewno stanie się nowym standardem.

 

Przyszłość internetu bezprzewodowego

 

inteligentny dom

 

Pomimo tego co często promuje się w telewizji czy w ogólnie zwanych mediach, przyszłość należy do internetu bezprzewodowego, sami zastanówmy się ile urządzeń w naszych domach korzysta z internetu i nie jest podłączona do niego poprzez fizyczny kabel. W ciągu kilkunastu lat wszystkie lodówki, piekarniki, mikrofalówki, pralki czy inne podobne urządzenia będą podłączone do naszego smartphona dzięki użyciu Wi-Fi. Przyszłość motoryzacji to auta elektryczne, autonomiczne, gdzie wiele funkcji będzie wymagowało połączenia z internetem, a w przypadku auta internet bezprzewodowy to niezbędna konieczność.
Już teraz na naszych oczach, we wszelkich liczących się krajach, najlepsze firmy pobijają wszelkie rekordy internetu bezprzewodowego. Dotychczasowe rekordy uznawane za nie do pobicia, dzisiaj są przekraczane i nie widać tego końca. 
Niektórzy mogą powiedzieć, że osiągane rekordy są tylko w placówkach badawczych, a nie w rzeczywistych warunkach. Jest w tym ziarno prawdy, ale każdy kolejny rekord przybliża nas do coraz lepszego internetu w naszych domach.
W końcu tak działa postęp, badacze opracują nowe technologie, sprawdzają je w jak najlepszych warunkach, a następnie my możemy cieszyć się owocami ich pracy.

 

Co my jednak, jako zwykli użytkownicy możemy zrobić by poprawić działanie naszego internetu.

 

internet router

 

Zacznijmy od kilku prostych kroków:

* Ustawmy nasz router w takim miejscu, by był on swobodny, to znaczy, nie chowajmy go w szufladzie, nie zastawiajmy go niczym, każda dodatkowa ściana czy przedmiot pomiędzy naszym routerem a docelowym urządzeniem powoduje zakłócenia. Najlepiej niech stoi on w jak najbardziej możliwie centralnym punkcie pomieszczenia.

* Ile razy naprawiliśmy nasz komputer poprzez wyłączenie i włączenie go z powrotem, podobnie jest z routerem. Zrestartujmy go od czasu do czasu pozwalając mu na wyczyszczenie pamięci i nowy start!

* Rozważmy zmianę kanału Wi-Fi, w wielu przypadkach potrafi to znacząco poprawić działanie internetu, a aby znaleźć najlepszy dla nas kanał skorzystajmy z przeznaczonych do tego programów, w sieci ich jest pełno, jednym z nich jest np. WiFi Analyzer!

* Posiadamy router z anteną? Skierujmy ją w kierunku urządzeń, z których korzystamy, jeśli mamy kilka takich urządzeń, skierujmy antenę tam gdzie jest ich najwięcej.

* Jeśli mamy duży dom to warto zastanowić się nad stworzeniem systemu mesh. Dla przykładu, mając duży dom zdarza się, że w oddalonych od routera pokojach tracimy sygnał, warto mieć wtedy dwa routery współpracujące ze sobą i rozprowadzające nam internet po całym domu.

* A od czasu do czasu warto byłoby się zastanowić nad wymianą swojego routera na nowszy model.