Najczęstsze przyczyny awarii internetu światłowodowego

W reklamach jesteśmy bombardowani przeróżnymi ofertami dostępu do internetu od wszelakich firm. Znane nam osobistości ze świata mediów zachwalają internet przewodowy jako najlepszy internet do użytku w domu oraz w pracy. Z jego zalet szczególnie wymieniają jedną, szybkość  działania. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ jest to jeden z bardziej istotnych powodów, dla którego wybieramy daną ofertę.

Ostatnimi czasy szczególnie jesteśmy zachęcani do podłączenia się do sieci światłowodowej. W ulotkach reklamowych znajdujemy informację o tym, o ile światłowód jest lepszy od tego internetu co mamy obecnie, jak jego szybkość przerasta dotychczasowe możliwości naszego internetu. Jeśli natomiast nie mamy jeszcze dostępu do internetu w mieszkaniu czy domu to nawet lepiej dla reklamodawcy, gdyż w takiej sytuacji użyje on na pewno argumentu, że to ostatnia okazja by się przyłączyć, a my chcąc móc korzystać z internetu, który jest reklamowany jako najszybszy na rynku często pod wpływem chwili i emocji skusimy się i skorzystamy z oferty!

Jednak nigdzie nie usłyszymy o następujących problemach występujących przy przewodowym internecie, szczególnie światłowodzie, który bardzo często jest puszczony pod ziemią. Żadna firma reklamująca światłowód nie powie nam  przecież o jego wadach, szczególnie tych, które wychodzą bardzo szybko, zaraz nawet po podłączeniu.

Gryzonie

 

światłowód szczur

 

Niewątpliwym niszczycielem kabli są gryzonie. Dla ich ostrych siekaczy przegryzienie kabli to chwila roboty. Niestety w przypadku naprawy nawet fachowcowi może to zająć dłuższy czas, a rzadko kiedy gryzoń przegryza kabel tylko w jednym miejscu. My oprócz straconych pieniędzy wydanych na fachowca, tracimy również nasz cenny czas w oczekiwaniu na działający internet.

 

Woda 

 

światłowód woda

 

Drugim zagrożeniem na jaki światłowód jest narażony jest woda. Zdarza się, że wykonane prace podczas przyłączenia nie zostają wykonane dokładnie i światłowód nie jest należycie zabezpieczony przed wodą. Wystarczy wtedy trochę bardziej obfity deszcz i zakopany głęboko w wilgotnej ziemi światłowód przestaje działać. Wtedy pozostaje już tylko kosztowna wymiana, co nierzadko wiąże się z wzywaniem koparki przy głębszych wykopach. Niestety rachunek za prace tego typu nigdy nie jest niski i niestety zawsze nas zaskoczy swoją wysokością. W rezultacie internet reklamowany jako tani i sprawny, staje się internetem drogim i nie do użytku.

 

Temperatura 

 

 

światłowód zamarznięty

 

Zalanie światłowodu nie zawsze musi dać o sobie znać od razu. O ile światłowód może zostać odpowiednio zabezpieczony to woda, która się dostała do obudowy światłowodu w chłodniejszej temperaturze zamarznie rozsadzając go od środka.

 

Piorun

 

światłowód wyładowanie

 

Siła natury jest nieokiełzana. Uderzenie pioruna nie oszczędzi światłowodu i uszkodzi go uniemożliwiając jego naprawę. Wtedy pozostaje nam wziąć już tylko koszty naprawy na siebie.

 

Prace budowlane

 

światłowód koparka

 

Wielu z nas żyje na osiedlach, które dopiero co zostały wybudowane. W okolicy deweloperzy budują kolejne osiedla i podłączają kolejne media. Mając światłowód poprowadzony na takim osiedlu nierzadko zdarzają się incydenty budowlane, kiedy to robotnicy robiąc wykopy pod nowe media niechcący rozkopują światłowód i w rezultacie my jako klienci nie mamy internetu. Oczywiście dostawca światłowodu obiecuje, że wszelkie naprawy będą przeprowadzone jak najszybciej, ale sami wiemy jak to bywa w życiu, możemy pozostać bez internetu nawet przez kilka do kilkunastu dni, kiedy to operator światłowodu będzie przerzucał się odpowiedzialnością z operatorem koparki i deweloperem.

Wszystko jak widać ma swoje plusy i minusy. W wielu miejscowościach ludzie chwalą sobie bezprzewodowy internet światłowodowy od Airmax internet, który doskonale sprawdza się dla ich potrzeb i są z niego bardzo zadowoleni. Zawsze warto rozejrzeć sie po wszystkich dostępnych w naszej okolicy operatorach, szczególnie tych lokalnych, bo jak wszyscy wiemy kontakt z takimi firmami jest zdecydowanie lepszy w przeciwieństwie do wielkich firm, w których nig