Dzieci w sieci - co zmieniło się na przestrzeni lat

W dzisiejszach czasach większość młodych ludzi korzysta z dobrodziejstw nauki, między innymi wykorzystuje wynalazek znany jako internet.
Coraz to młodsze roczniki spędzają coraz więcej czasu w sieci na przykład ogladając rozmaite filmiki twórców internetowych, czytając ebooki,
grajac w gry sieciowe, czy chociażby szukając odpowiedzi potrzebnych im do rozwiązania zadanych im prac domowych.
Oczywiście internet sam w sobie to świetna rzecz, ale zdarza się, że nasze pociechy nie robią w nim nic innego od spędzania czasu w mediach społeczniowych. Rodzice często nie nadążają za najnowszymi trendami i sądzą, że ograniczając im czas przy komputerze, uchronią dzieci przed nadmiernym i szkodliwym korzystaniem z internetu.

Samo zakazywanie używania internetu nie przyniesie pozytywnego skutku, bo dzieci lubią robić rodzicom na złość. Dziecko, któremu czegoś się zakazuje bez wyjaśnienia dlaczego nie wolno mu tego robić, nie będzie przestrzegało ustalonych reguł, podobnie zresztą jak dorośli.
Spójrzmy jednak na to z innej strony i zobaczmy na przykład, ile nowych zawodów powstało za naszego życia w sieci. Wykonywanie poniższych zawodów nie byłoby możliwe bez dostępu do dobrego, bezprzewodowego internetu.

 

 

Korepetytor online

Jednym z przykładów jak zmieniły się czasy jest podejście do korepetycji.
Dawniej zapisując dziecko na korepetycje spodziewaliśmy się, że będziemy odwozić dziecko na zajęcia lub korepetytor odwiedzi nas w domu.
Dzisiaj wszystko się zmieniło, powstały portale, gdzie korepetytorzy z całej Polski mogą łaczyć się z uczniami poprzez najróżniejsze komunikatory, udostępniać im prezentacje online, pomagać przygotować się do sprawdzaniu czy kartkówki.
Godziny to także nie jest już problem, korepetytor nie musząc wychodzić z domu dostosuje się do planu zajęć naszego dziecka oraz naszego i na pewno będzie miał czas w godzinach wieczornych.

 


Twórcy internetowi

Nasze dziecko z pewnością ogląda niejednego youtubera oraz streamy, na których ich ulubieni twórcy uczą innych jak grać w daną grę.
Często mamy jako rodzice wrażenie, że nasza pociecha spędza nad tym dużo czasu, powiedzmy nawet, o wiele za dużo. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie marnował czasu na oglądaniu swoich ulubionych bajek czy graniu w ulubione gry.
Zainteresujmy dziecko w jaki sposób powstają podobne filmiki. Umiejętność korzystania z przeróżnych programów do tworzenia grafiki, montowania filmiku, tworzenia muzyki, to wszystko na pewno przyda mu się w życiu. Na lekcji będzie mógł przedstawić swoje prezentacje w iście oryginalny sposób. O wiele łatwiej przyswoić wiedzę, z wszystkim nam znanych prezentacji, jeśli dodamy do nich odrobinę multimediów.

 

 

# Programista

Zawód programisty nie jest zawodem nowym, ale nigdy jeszcze nie było takiego zapotrzebowania fachowców w tej dziedzinie. Jeśli widzimy, że nasze dziecko ma predyspozycje w tym kierunku, siądźmy z nim razem przy komputerze i popróbujmy zaprogramować najprostsze rzeczy. Znajdźmy mu w sieci kursy online, dzięki którym będzie mogło rozwijać się w tym kierunku bez żadnych przeszkód.

 


Co możemy zrobić by nauczyć dziecko jak najlepiej wykorzystywać internet?

 

 

Korzystajmy z internetu wspólnie z dzieckiem i razem czerpmy z niego korzyści! W przyszłości nasze dziecko na pewno nam za to podziękuje.
Zapewnijmy naszemu dziecku dobry i stabilny internet, by w komfortowych warunkach mogło czerpać wiedzę.
Jeśli widzimy, że nasz internet domowy nie działa zbyt dobrze, poszukajmy nowego dostawcy, który zaoferuje nam najlepszy z możliwych internetów, to znaczy bezprzewodowy światłowód, koniec z powolnym ładowaniem się stron internetowych. Warto w tym przypadku zerknąć na to, co do zaoferowania ma Airmax internet i dlaczego mieszkańcy miasta cieszą się z możliwości jego użytkowania. Poszukiwanie nurtujących nas informacji w sieci powinno być wyłącznie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem! Na koniec pamiętajmy, że wybierając taki internet, możemy poprosić operatora o włączenie ochrony rodzicielskiej, czyli zablokowanie stron, do których nie chcemy by nasze dzieci miały dostęp.